Skołyszyn 346, 38-242 Skołyszyn
tel. kom. 665-187-695
Poniedziałek 13:30-18:30 | Czwartek 13:30-18:30 | Piątek 13:30-18:30 | Sobota - tylko po wcześniejszej rejestracji

Implantologia

MICRODENT Stomatologia Mikroskopowa Skołyszyn


Wszczepianie implantu stomatologicznego zęba to najnowocześniejsza i najbardziej skuteczna metoda leczenia bezzębia, która zastąpi ubytki jednego lub większej ilości zębów. Możliwe jest również odtworzenie uśmiechu Pacjentom, którzy dawno utracili wszystkie zęby w szczęce i żuchwie. Uzupełnione w ten sposób zęby są nie do odróżnienia od naturalnych zębów. Zęby odbudowane na implantach są wygodnym rozwiązaniem na długie lata. To doskonałe wyjście dla osób, które odczuwają dyskomfort w związku z brakującymi elementami w uzębieniu, ale nie są przy tym zwolennikami mostów protetycznych lub protez ruchomych. Implanty zębowe zostały docenione przez pacjentów za doskonałe imitowanie naturalnych zębów nie tylko pod względem wyglądu, ale też pełnionych funkcji.

Jak działa implant zębowy?

Implant(czyli tytanowa śruba) jest wszczepiana w znieczuleniu w kość, dzięki czemu zastępuje korzeń naszego zęba. Wszystko odbywa się bezboleśnie. Dzięki zastosowaniu tytanu, który jest biokompatybilny z naszym organizmem, wszczep się przyjmuje i zespala z naszą kością ( tak jak endoprotezy czy płytki kostne). Do takiego tytanowego korzenia, przymocowuje się specjalny łącznik i koronę protetyczną, która odtwarza nasz naturalny ząb.

W poniższym filmiku możemy zobaczyć jak wygląda procedura wszczepienia implantu oraz jakie są konsekwencje zaniechania uzupełnienia braków zębowych. Mała podpowiedź – utrata większej ilości zębów.

Jakie braki można odtworzyć za pomocą implantów?

-Brak pojedynczego zęba

-Brak kilku  zębów – mosty na implantach

-Całkowity brak uzębienia w górnym lub dolnym łuku

Jak wygląda procedura implantacji?

  1. Konsultacja stomatologiczna, czyli wywiad z pacjentem, badanie stomatologiczne, szczegółowa diagnostyka jamy ustnej. Wykonywane są zdjęcia RTG. Lekarz implantolog planuje miejsce wszczepienia implantu oraz przyszłą odbudowę protetyczną.
  2. Zabieg implantacji w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wprowadza implant w kość, następnie zaszywa dziąsło. Tak pozostawiony wszczep musi się zagoić – proces gojenia trwa od 3 do 6 miesięcy. W tym czasie zespala się z kością, stanowiąc perfekcyjne utrzymanie dla przyszłej odbudowy protetycznej.
  3. Odsłonięcie implantu i założenie śruby gojącej, która uformuje idealny kształt dziąsła.
  4. Właściwa odbudowa protetyczna. Założenie finalnej pracy opartej o wcześniej wszczepiony implant. Szczegółowa instrukcja użytkowania.

Czy można od razu wszczepić implant i mieć ząb w jeden dzień?

W przypadku właściwych warunków taka procedura wszczepienia i natychmiastowego obciążenia – odbudowy jest możliwa. Wtedy w dniu zabiegu, zakłada się tymczasowe prace protetyczne, które po czasie wgojenia wszczepu są wymieniane na finalną pracę.

Jak wygląda płatność za implanty?

Szczegółowe koszty zabiegów implantologicznych znajdują się w zakładce cennik. Każdorazowo lekarz przedstawia możliwe ścieżki leczenia i wspólnie z Pacjentem wybiera właściwą, dobraną do indywidualnej sytuacji. Najczęściej procedura jest płatna w 2 transzach: pierwsza za zabieg wszczepienia implantów, druga w czasie odbudowy protetycznej po paru miesiącach. Umożliwiamy płatności ratalne.

Czy zawsze da się wszczepić implant?

Istnieje mało przeciwwskazań bezwzględnych, które uniemożliwiają implantacje. Jeżeli warunki kostne są niepomyślne, można kość odbudować biomateriałami. Do każdego Pacjenta podchodzimy indywidualnie, dzięki temu każdemu możemy pomóc w sposób właściwy do danego przypadku.

Jak długo trwa zabieg implantacji?

Sama procedura wszczepienia pojedynczego zęba może trwać nawet 10 minut. Większe prace 30-60-90 minut w zależności od warunków. Duża część tego czasu jest poświęcona na przygotowanie Pacjenta do zabiegu.

“Bo sąsiadka mówiła, że te implanty takie drogie i na pewno się nie przyjmą.” Jak to jest?

Zgodnie z badaniami klinicznymi, pracami naukowymi oraz własnym doświadczeniem odsetek leczenia zakończonego sukcesem wynosi 95-98%. Te kilka procent niepowodzeń wynika z sumowania się czynników ryzyka: palenia tytoniu, złej higieny jamy ustnej, niestosowania się do zaleceń lekarze, braku współpracy, cukrzycy, osteoporozie, zatajeniu przyjmowania niektórych leków. Jeżeli implant się nie przyjmie, wtedy jest możliwość powtórzenia zabiegu.

Przy większych pracach – większej ilości wszczepionych implantów, w miarę możliwości lekarz wszczepia 1 -2 zapasowe wszczepy za które nie obciąża rachunkiem Pacjenta, a które są gwarancją powodzenia leczenia.

Czy cukrzyca jest przeciwwskazaniem do implantacji?

Cukrzyca powoduje, że gojenie się ran zachodzi wolniej niż u zdrowych osób. U osób z cukrzycą istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się infekcji w okolicy wszczepu. Integracja implantu z kością przebiega wolniej i istnieje również większe ryzyko odrzucenia wszczepu. Można zastosować leczenie implantologiczne u osób w cukrzycą, jednak przy współpracy z diabetologiem. Ważne jest utrzymanie właściwego poziomu cukru we krwi i hemoglobiny aby proces gojenia przebiegał prawidłowo.

Czy implanty są drogie?

To zależy jak na to spojrzymy. Jeżeli wolimy posiadać (np. nowy telewizor co parę lat lub nowe auto, jesteśmy typowym konsumentem dla którego liczy się tu i teraz, to co mam i co sąsiedzi powiedzą jeżeli nie będę tego miał) to zapewne implanty będą dla nas drogim rozwiązaniem i pewnie zbytecznym. No chyba że każdemu w około będziemy się chwalić że zrobiliśmy sobie nowe zęby.

Jeżeli natomiast wolimy być – być zdrowym, w pełni sił, z właściwie uzupełnionymi zębami, bez przyszłych komplikacji zdrowotnych wynikłych z braku zębów. Czuć się zawsze komfortowo i pewnie własnego uśmiechu. Wtedy implanty będą wręcz zbyt tanie dla efektu które uzyskamy.

Przykład:

Tracimy dolną prawą 6. Nie uzupełniamy braku zęba. Sąsiednie zęby przesuwają się i pochylają w stronę braku 6 – tworzą się patologiczne kontakty i ubytki kostne. Górna prawa 6 wychodzi z kości. Część, która powinna być w kości teraz jest na wierzchu – bardzo delikatny materiał korzenia, szybko niszczony przez próchnicę. Tracimy prawą górną 6. Łamie się z przeciążenia prawa dolna 7. Mamy problemy z jedzeniem. Przerzucamy jedzenie w większości na lewą stronę, która nam pozostała. Przeciążamy zęby. Plomby zaczynają wypadać, zęby zaczynają się łamać, kość zaczyna zanikać. Przeklinamy tego stomatologa, wtedy najczęściej obwiniamy go o swoje niepowodzenia, choć on radził żeby uzupełnić braki zębów. Opowiadać dalej? Nie możemy jeść tego, co chcemy. Przerzucamy jedzenie na przednie zęby, które bardzo szybko się wyszczerbiają i zużywają. Przestajemy się uśmiechać, nasza twarz przybiera starczy wygląd z powodu obniżenia się długości zębów. Wszystkiemu towarzyszy frustracja, stres, obniżenie jakości życia. Jedzenie nie jest przeżute właściwie. Kęsy pokarmu które trafiają do żołądka oddziałują negatywnie na układ trawienny. Pojawiają się problemy z układem trawiennym, potem układem krążenia. Czujemy się nieatrakcyjni, dystansujemy się od świata, od innych ludzi. Odżywiamy się niewłaściwie, tracimy harmonie w naszym organizmie. Koniec końców zabieramy sobie parę lat z życia. Sobie i swoim bliskim.

Czy to science fiction? Niee, to historia z każdego gabinetu stomatologicznego na świecie. Nasz fotel stomatologiczny dziennie gości takich osób wiele. Czy teraz cena uzupełnienia braku zęba wydaje Ci się wysoka?