Leczenie endodontyczne (kanałowe) jet to leczenie nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba (nerwu i naczyń krwionośnych), które są położone wewnątrz kanału korzeniowego biegnącego przez całą długość korzenia.
Miazga zostaje zainfekowana przez bakterie najczęściej na skutek głębokiej próchnicy, urazów mechanicznych, pęknięć korony zęba. Gdy bakterie wnikną do wnętrza jamy zęba, po jakimś czasie miazga obumiera, a bakterie przedostają się przez wierzchołek zęba aż do kości. Stany zapalne miazgi i kości mogą być bardzo bolesne, z pojawiającą się opuchlizną i ropnym wysiękiem, lub całkowicie nie dając żadnych objawów. Przy przebiegu bezobjawowym najczęściej dochodzi do utworzenia torbieli ropnych w kości.

Stan zapalny w jamie ustnej oddziałuje na cały organizm. Wynika to z faktu, że bakterie krążą po naszym organiźmie w krwiobiegu. Podczas leczenia endodontycznego usuwany jest nerw, a kanały korzeniowe są intensywnie płukane i dezynfekowane. Usuwa się w ten sposób resztki zainfekowanej miazgi oraz bakterie. Używane w tym celu środki płuczące, mają również pozytywny efekt leczniczy na patologiczne zmiany powstałe w obrębie wierzchołka korzenia, czyli w kości. Zmiany te, zostają odbarczone, zapoczątkowując tym samym proces gojenia. Gdy kanał zęba jest już jałowy, wypełniamy go biokompatybilnym materiałem. Po zakończonym leczeniu kanałowym, odbudowujemy wypełnieniem/koroną protetyczną utracone tkanki zęba.
Jak długo trwa leczenie kanałowe?
Wszystko zależy od anatomii i ilości kanałów w zębie oraz obszaru zniszczenia zęba. Jeżeli sytuacja kliniczna na to pozwala, to jest to leczenie jednozabiegowe. Jeżeli warunki są niekorzystne, wtedy spotykamy się na wizycie najczęściej dwa razy.
Czy leczenie kanałowe boli?
Jak każdy zabieg, leczenie kanałowe jest przeprowadzane w znieczuleniu. Używamy najsilniejszych dostępnych znieczuleń, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy i w zależności od potrzeb. Dokładamy wszelkich starań,aby leczenie kanałowe nie wiązało się z bólem, czy dyskomfortem.
Jakie są korzyści z leczenia endodontycznego ?
Pierwszym i niepodważalnym argumentem działającym na korzyść leczenia kanałowego jest oczywiście możliwość zachowania leczonego zęba na dłużej. W przeszłości, kiedy nie było dostępu do specjalistycznych narzędzi, a nasza wiedza na temat leczenia kanałowego była bardzo ograniczona, zęby z zapaleniem nerwu były po prostu usuwane. Efekt? Młodzi ludzie musieli zaopatrywać się w protezy zębowe, ze względu na duże braki w uzębieniu. Współczesna stomatologia otwiera przed nami nieledwie nieograniczone możliwości leczenia i podejmowania prób ratowania zęba, nawet w sytuacjach wydawałoby się – beznadziejnych.
Leczenie kanałowe, to przede wszystkim precyzja. Pamiętajmy, że pole operacyjne to zaledwie od 1 – 2 cm. Staramy się wykonywać naszą pracę rzetelnie i z oddaniem, dlatego używamy w tym celu specjalistycznego sprzętu, m.in. mikroskopu zabiegowego, aparatu RTG, endomotorów do maszynowego opracowywania kanałów, endometrów do mierzenia długości kanałów, narzędzi ultradźwiękowych oraz szereg innych instrumentów, środków leczniczych, płynów dezynfekujących i materiałów, aby leczenie było efektywne.

Czy leczenie kanałowe powinno być wykonywane w mikroskopie?
Zgodnie ze światowymi standardami oraz postępem w leczeniu endodontycznym, leczenie kanałowe powinno być wykonywane przez lekarza wykorzystując mikroskop zabiegowy. Dzięki powiększeniu 25,6 razy lepiej możemy dojrzeć każdy szczegół, odnaleźć niewidzialne gołym okiem kanały dodatkowe w zębie. Dzięki temu terapia jest dokładna i skuteczna.

Co z zębami leczonymi dawno temu lub niedoleczonymi?
Zęby takie można ponownie leczyć kanałowo. Kilkanaście lat temu stan wiedzy stomatologicznej oraz materiałów używanych do wypełnienia kanałów był inny niż dzisiaj. Teraz wiemy o wiele więcej o anatomii zębów niż kiedykolwiek wcześniej w historii. Jeżeli występują problemy z takimi zębami, to nie ma obaw – chętnie pomożemy.
Możliwe jest również przy pomocy mikroskopu zabiegowego wyciągnięcie niegdyś złamanego narzędzia z kanału lub zamknięcie perforacji korzenia. Takie zabiegi wykonujemy także na zębach które są pod koronami lub w przęśle mostu. Dzięki członkostwu w Polskim i Europejskim Towarzystwie Endodontycznym, znamy się na rzeczy.
Co po leczeniu kanałowym ?
Możliwości odbudowy zęba jest wiele. Ograniczeniem jest jedynie sytuacja wyjściowa, tzn. stopień zniszczenia korony przed leczeniem. Najszerzej stosowaną metodą odbudowy jest użycie nowoczesnych materiałów kompozytowych. Dzięki swoim właściwościom, możemy odtworzyć brakujące ścianki, przywracając naturalny wygląd zęba. Przy większych zniszczeniach korony, prawidłowo przeleczony kanałowo ząb można wzmocnić specjalnym wkładem korzeniowym, a następnie na nim odbudować koronę zęba – również przy użyciu materiałów kompozytowych. Kolejna możliwość to korona protetyczna, pełnoceramiczna lub ceramiczna na podbudowie metalowej, wykonana w laboratorium stomatologicznym i cementowana w gabinecie na stałe.

Czy ząb leczony kanałowo to ząb “na zawsze”?
Leczenie endodontyczne pozwala zatrzymać zęba w jamie ustnej na kilka lub nawet kilkanaście lat dłużej, ale to jak długo rzeczywiście zdołamy go utrzymać zależy od wielu czynników. Przede wszystkim należy wspomnieć, że wytrzymałość takiego przeleczonego zęba, jest nieco słabsza od zdrowego, nienaruszonego. Czy po gruntownym remoncie silnika naszego samochodu mamy pewność, że jest on tak samo wytrzymały, jak przed usterką? Oczywiście że nie. Ząb zdrowy jest dobrze nawodniony, odżywiony i mocny. Ząb po leczeniu kanałowym to ząb martwy, który nie jest już tak solidny, jak ząb żywy. Warunkiem długotrwałego utrzymania zęba jest oczywiście leczenie przeprowadzone zgodnie ze sztuką lekarską. Do każdego Pacjenta podchodzimy indywidualnie, poświęcając na leczenie maximum naszej uwagi. Prawidłowo przeleczony kanałowo ząb oraz odbudowany w odpowiedni sposób może nam towarzyszyć nawet do końca życia. Ostatnią, a być może najważniejszą składową efektywnego leczenia jest współpraca na linii Lekarz – Pacjent. Oznacza to regularne wizyty kontrolne oraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Nawet najdroższe uzupełnienia nie są długowieczne, jeśli Pacjent nie stosuje się do zaleceń i nie pamięta o myciu zębów.
Czy istnieją alternatywy leczenia endodontycznego ?
Tak, istnieją. Zdarzają się takie sytuacje, w których leczenie kanałowe jest niemożliwe, lub odbudowa zęba po leczeniu jest z góry spisana na niepowodzenie. Wynika to z różnorakich warunków panujących w jamie ustnej, jak braki międzyzębowe, inne uzupełnienia, wady zgryzu czy higiena jamy ustnej. Wszystkie te komponenty są brane pod uwagę przed rozpoczęciem leczenia. Inne możliwości leczenia to:
- implanty – wszczepienie implantu zębowego w miejscu utraty pojedynczego zęba lub kilku implantów, następnie wykonania mostu lub protezy osadzanej na wszczepy
- most – opierany na dwóch zęba sąsiednich ograniczających lukę po utraconym zębie
- dostawienie zęba do protezy – jeśli ząb zostanie utracony, można wykonać uzupełnienie na dotychczas użytkowanej protezie