Skołyszyn 346, 38-242 Skołyszyn
tel. kom. 665-187-695
Poniedziałek 13:30-18:30 | Czwartek 13:30-18:30 | Piątek 13:30-18:30 | Sobota - tylko po wcześniejszej rejestracji

Profilaktyka stomatologiczna

MICRODENT Stomatologia Mikroskopowa Skołyszyn


Zabiegi profilaktyczne mają na celu ustrzec nasze zęby przed próchnicą, a nas samych przed bólem, strachem i nieprzespanymi nocami – czyli wszystkim, co nieodłącznie jest z nią związane. W myśl powszechnej zasady “lepiej zapobiegać niż leczyć” zachęcamy wszystkich naszych Pacjentów do korzystania z wszelakich zabiegów stomatologicznych, które pomogą uchronić Państwa od konsekwencji zaniedbań w higienie jamy ustnej.

Aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy, naczelną zasadą są regularne wizyty kontrolne, na których jesteśmy w stanie diagnozować, śledzić przebieg choroby próchnicowej oraz dostosować zabiegi profilaktyczne indywidualnie dla potrzeb każdego Pacjenta. Szczególnie ważnym aspektem w zakresie profilaktyki jest dopasowanie odpowiednich zabiegów higienicznych uwzględniając warunki w jamie ustnej – wybór metody szczotkowania, dobór płynów do płukania jamy ustnej, sposobu nitkowania. Wizyta kontrolna pozwala nam wychwycić początkowe zmiany w zębach i tym samym zapobiec dalszemu rozwojowi ubytków. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na ochronę przed próchnicą, które możemy Państwu zaproponować:

-profesjonalne oczyszczanie – polega na oczyszczeniu powierzchni zębów z osadu i przebarwień, powstających na skutek spożywania różnorakich barwnych pokarmów oraz picia dużej ilości kawy czy herbaty. Mechaniczne oczyszczenie zębów jest  korzystne ze względów estetycznych, ponieważ pozbywamy się nalotów, których nie uda się już usunąć zwykłą szczoteczką oraz konieczne, gdyż często pod tą warstwą osadu tworzą się powierzchowne zmiany próchnicowe, które w bardzo szybkim tempie mogą doprowadzić do powstania ubytku i nieuniknionego inwazyjnego leczenia

-usuwanie kamienia – w następstwie gromadzącego się osadu będzie tworzyć się kamień nazębny. Złogi kamienia należy regularnie usuwać, ponieważ pod tą zmineralizowaną warstwą osadu kumulują się resztki pokarmowe oraz bakterie odpowiedzialne za rozwój próchnicy. Nieoczyszczone powierzchnie, do których nie można dotrzeć już zwykłą szczoteczką do zębów stwarzają doskonałe warunki do powstawania ubytków oraz powodują parodontozę czego skutkiem jest utrata zębów.

-lakowanie zębów – nie tylko dla dzieci ! Dorośli również mogą, a w niektórych sytuacjach nawet powinni korzystać z tego zabiegu. Mowa tutaj o szczególnej anatomii zębów trzonowych i przedtrzonowych, w których niekiedy mamy do czynienia z głębokimi i wąskimi bruzdami oraz zagłębieniami – kolejny raz stwarzając sprzyjające warunki do nagromadzania się resztek pokarmu i bakterii a w następstwie rozwoju próchnicy. Miejsca te, o których mówimy iż mają szczególne predyspozycje do powstawania ubytków należy zabezpieczyć lakiem szczelinowym, czyli najzwyczajniej w świecie wypełnić.

-lakierowanie – nie mylić z lakowaniem. O ile w przypadku lakowania zabezpieczamy jedynie tylne zęby wypełniając miejsca podatne na występowanie próchnicy, o tyle w przypadku lakierowania pokrywamy wszystkie zęby specjalnym lakierem zawierającym duże ilości fluoru. Fluor zajmuje szczególne miejsce w walce z próchnicą. Stała dostawa fluoru zapobiega powstawaniu próchnicy hamując bakterie biorące główną odpowiedzialność za tę chorobę. Z drugiej strony, gdy mamy do czynienia z powierzchownymi zmianami próchnicowymi, o których była tu już mowa, dowóz fluoru może przyczynić się do zatrzymania tego procesu poprzez remineralizację, czyli odbudowę szkliwa na poziomie mikroskopowym, niewidocznym gołym okiem.

Jak widać szeroko pojęta profilaktyka próchnicy pozwala na zapobieganie, wczesne wykrywanie oraz szybkie reagowanie na powstające zmiany, aby nie dopuścić do progresji choroby próchnicowej. Pamiętajmy, że najskuteczniejszą metodą w walce z próchnicą, jest niedopuszczenie do jej powstawania.