Skołyszyn 346, 38-242 Skołyszyn
tel. kom. 665-187-695
Poniedziałek 13:30-18:30 | Czwartek 13:30-18:30 | Piątek 13:30-18:30 | Sobota - tylko po wcześniejszej rejestracji

Wybielanie

MICRODENT Stomatologia Mikroskopowa Skołyszyn


Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym to we współczesnej stomatologii estetycznej standard i codzienność. Na co dzień zgłaszają się do nas Pacjenci z problemem przebarwionych, pożółkłych zębów, które utraciły swój dawny, jasny kolor. A przecież każdy pragnie pięknego, białego uśmiechu. Skąd biorą się przebarwienia i czy jest jakiś sposób na pozbycie się ich ?

Przyczyny

Powodem przebarwień naszych zębów w zdecydowanej większości są barwniki pochodzące z pożywienia, a więc kawa, herbata, czerwone wino, jagody, czarna porzeczka, sos sojowy, cola, czyli ogólnie rzecz biorąc wszystko, co ma intensywny kolor. Inne przykłady to: żucie tytoniu, czy długotrwałe stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Istnieją także sytuacje, w których mamy do czynienia z przebarwieniem pojedynczego zęba. Najczęściej dotyczy to zębów martwych lub zębów leczonych kanałowo dawnymi metodami, tzn. przy użyciu środków do płukania, leków, czy materiałów wypełniających, mających tendencję do przebarwiania tkanek zęba. Obecnie substancje te, nie są już stosowane w leczeniu kanałowym.

Proces wybielania

Niezależnie od tego, dlaczego nasz ząb lub zęby zmieniły kolor na ciemniejszy, proces wybielania pozwoli nam poprawić kolor naszego uśmiechu. Zanim jednak rozpoczniemy zabieg, szczegółowo analizujemy sytuację, ponieważ każdy Pacjent wymaga indywidualnego podejścia. Przeprowadzamy wywiad, ustalamy przyczynę niezadowolenia Pacjenta z jego uśmiechu, omawiamy oczekiwania i efekty, które Pacjent chciałby otrzymać, a następnie wspólnie znajdujemy rozwiązanie satysfakcjonujące zarówno nas, jak i Pacjenta. Po wybraniu koloru, do którego będziemy dążyć, przechodzimy do zabiegu.

Sam zabieg jest niebolesny, trwa zazwyczaj od 30 minut do godziny. Stomatolog zabezpiecza tkanki miękkie. Zęby pokrywane są specjalnym preparatem. Następnie, przy użyciu lampy stomatologicznej, zęby zostają naświetlone przez określoną długość czasu, podczas którego zachodzi reakcja utleniania, która doprowadza do zmiany koloru zęba. Po upływie odpowiedniej ilości czasu preparat jest spłukiwany, a stomatolog sprawdza kolor zębów. Zazwyczaj pożądany kolor jest uzyskiwany w ciągu jednej wizyty. Jeśli cel nie został osiągnięty, zabieg zostaje powtórzony w odstępie siedmiu dni. Podobnie postępuje się w przypadku wybielania jednego zęba.

Zalecenia po zabiegu

Od tego czy zastosujemy się do określonych wytycznych pozabiegowych, zależy również efekt końcowy wybielania. Pierwsza zasada postępowania to powstrzymanie się od spożywania mocno barwionych potraw i napojów przez pierwsze 48 godzin po zabiegu. Zalecana jest tzw. „biała dieta”. Niestety, przez ten czas musimy odmówić sobie ukochanej kawy, herbaty, czerwonego wina, ciemnych soków (porzeczkowy, żurawinowy itp.), a także wszystkich barwiących pokarmów, np.: buraków, czekolady, ciemnych sosów, niektórych owoców – jagód, malin, wiśni. Należy bezwzględnie powstrzymać się od palenia papierosów, gdyż dym tytoniowy powoduje powstawanie osadu.

Ważne aspekty

Ze względu na stabilizację koloru, efekt końcowy będzie w pełni widoczny po dwóch tygodniach od zabiegu. Przed podjęciem decyzji o wybielaniu, należy wziąć pod uwagę fakt, że wszelkie uzupełnienia protetyczne – korony, licówki, a także wypełnienia kompozytowe, nie ulegają wybielaniu. Wypełnienia zachowają swój dotychczasowy kolor, dlatego trzeba mieć na uwadze, że po około 2 tygodniach może zajść potrzeba wymiany wypełnień.

Nadwrażliwość

Po zabiegu wybielania, zwykle kilka godzin po, pojawi się nadwrażliwość zębów. Jest to zjawisko zupełnie normalne. Ustępuje zazwyczaj po 1 – 2 dni po zabiegu.

Trwałość wybielania

Efekt wybielania utrzymuje się zazwyczaj przez okres do 2 lat po zabiegu. Jest to oczywiście uzależnione od kilku czynników, tj. trybu życia, diety oraz palenia papierosów. Aby cieszyć się białym uśmiechem jak najdłużej, zabieg powinien być okresowo powtarzany.

 

W naszym gabinecie z powodzeniem zajmujemy się wybielaniem zębów od wielu lat. Pomagamy naszym Pacjentom odzyskać piękny, zdrowy uśmiech. Zapraszamy na konsultacje.